ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت

 

به زبان ساده در ارتودنسی ثابت بر خلاف روش های دیگر ارتودنسی براکت ها بر روی دندان ثابت هستند و قابلیت جابجایی یا خارج شدن توسط بیمار وجود ندارد.براکت ها مانند نگین بر روی دندان قابل مشاهده هستند و این براکت ها تا پایان زمان درمان فقط توسط پزشک متخصص شما قابل تنظیم، جایجایی، یا خارج شدن هستند.

در هرماه، بوسیله ارتودنسی ثابت دندان قابلیت جابجایی حدود ۱ میلیمتر را دارد. که در مواردی ممکن است قابل مشاهده نباشد یا در مواردی در همان ابتدای روند درمان جابجایی آن توسط بیمار احساس میشود. طول درمان حدود ۲ سال است که در مواردی ممکن بیشتر یا کمتر هم باشد.

در این روش از درمان برخلاف دیگر روش ها نیاز به همکاری بیمار برای رعایت برخی نکات که به پیشرفت روند درمان منجر میشود نیست و بیمار باید حداقل یک بار در ماه به پزشک خود مراجعه کرده و در صورت نیاز تنظیم مجدد اعمال شود.

بعد از فعال کردن کش ها، سیم ها و یا فنرها ممکن است بیمار مقداری درد داشته باشد که به مرور زمان در هفته اول کاهش می یابد.

در بین جلسات معاینه بدلیل حرکت دندان ها ممکن است که از انهای دندان ها سیم بیرون زده باشد و منجر به احساس تیزی و ناراحتی در دهان شود که در این صورت نیاز به مراجعه اورژانسی به پزشک متخصص هست.

کش های بسیار ظریفی که بر براکت ها انداخته میشوند هر جلسه میتوانند تعویض بشوند که ممکن است سفید یا رنگی باشند ولی سیم ها میتوانند چندید جلسه تعویض نشوند و براکت ها ممکن است تا انتهای طول درمان بدون تعویض باقی بمانند.

نکته:

کشیدن دندان ها بر اساس نیاز انجام میشوند و انجام آن در برخی موارد ضروری است.بیمار باید متوجه باشد که پزشک برای راحتی کار خود و یا سرباز زدن از وظیفه خود این عمل را انجام نمیدهد.

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *