21 سوالی که قبل از انجام ارتودنسی میپرسید!

اگر قصد انجام ارتودنسی دارید، حتما در ذهن شما سوالاتی شکل گرفته که به دنبال پاسخ آن سوالات هستید.

خب قصد ما اینجا همینه که 21 مورد از متداولترین و مهمترین سوالات قبل از انجام ارتودنسی را مطرح کنیم و پاسخ آنها را برای شما بنویسیم.

با مطالعه این پاسخ ها حتما به جواب خود میرسید و با اطمینان و آگاهی بیشتری اقدام به ارتودنسی خواهید کرد که باعث رسیدن به نتیجه مطلوب می شود.

خب میریم سراغ این سوالات:

 1. ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی هست که به شما کمک می کند تا بتوانید ناهنجاری ها و ناهماهنگی های دندان ها خود را اصلاح کنید.

 1. چه مواردی باعث بروز مشکل و نیاز به ارتودنسی می شود؟

بعضی موارد ارثی و بعضی هم اکتسابی هستند. مسائل ارثی شامل دندان زیاد، فاصله زیاد بین دندان ها، دندان اضافی، عدم تطابق فک و دندان ها می شوند. مسائل اکتسابی شامل ضربه وارد شدن به دندان، انسداد راه های تنفسی بوسیله غده یا لوزه، مشکلات دندان هاو… می شوند.

این مسائل از مهمترین مسائلی است که باعث ایجاد ناهنجاری و درنتیجه نیاز به ارتودنسی می شود.

 1. چقدر زمان درمان ارتودنسی طول خواهد کشید؟

این مسئله بستگی به نوع درمان مورد نیاز شما دارد. بعضی افراد در 6 ماه به نتیجه میرسند، حال آنکه برای بیشتر افراد معمولا 1 تا 2 سال زمان میبرد.

 1. آیا ارتودنسی درد دارد؟

خود درمان ارتودنسی به هیچ عنوان دردی ندارد، البته در مراحل مختلف ارتودنسی به دلیل حرکت دندان ها ممکن است گاهی شما را اذیت و ناراحت کند. که البته با استفاده از قرص های مسکن بدون نیاز به تجویز قابل حل است.

 1. آیا کودکان می توانند ارتودنسی انجام دهند؟

قطعا! ، درواقع هرچه در سن پایین تر به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید، نتیجه بهتری را خواهید دید. از نظر پزشکان، هرکودکی در سنین 7 تا 11 سالگی باید جهت بررسی به متخصص ارتودنسی مراجعه کند زیرا در این سنین دندان ها و فک ها در حال شکل گیری و رشد هستند.

 1. آیا در حین درمان، بازهم باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنم؟

بله، باید طبق یک برنامه منظم که توسط متخصص تنظیم می شود به ایشان جهت چک آپ مراجعه کنید. اینکار باعث می شود مطمئن شوید دندان ها تمیز هستند و هیچ اشکالی در روال ارتودنسی وجود نداشته باشد.

 1. آیا می توانم در زمان استفاده از بریس، دندان هایم را تمیز کنم؟

بله و قطعا باید اینکار را بکنید. درواقع مهمترین اقدام بعد از ارتودنسی تمیز کردن دندان هست و درصورت عدم رعایت تمیزی دندان ها، درمان شما کامل نمی شود.

 1. بعنوان فردی بالغ قصد ارتودنسی دارم ولی از استفاده از بریس و نگه دارنده خجالت می کشم. آیا راه دیگری هست؟

بله اکنون بسیاری از افراد بالغ نیز ارتودنسی می کنند. برای این افراد متخصص ارتودنسی، عمل ارتودنسی نامرئی Invisalign که در آن از نگه دارنده های پلاستیکی نامرئی استفاده می شود را انجام می دهد.

 1. هزینه ارتودنسی چقدر می شود؟

باتوجه به نوع درمان ارتودنسی و وضعیت هر فرد این رقم متفاوت هست. لذا نمی شود رقم خاصی برای آن مشخص کرد. ابتدا باید توسط متخصص ارتودنسی معاینه شوید و نوع روش درمان شما مشخص شود تا هزینه درمان اعلام گردد.

 1. آیا در ارتودنسی نیاز به کشیدن دندان هست؟

اگر دندان ها شما به شدت شلوغ و زیاد باشند، چون دهان شما برای جای دادن تمام دندان ها کوچک هست و یا اگر دندانی داشته باشید که در زیرلثه و تحت فشار بقیه دندان ها باقی مانده باشد، در این حالت نیاز به کشیدن دندان هست.

 1. آیا ارتودنسی در نوع خوراک و غذا تاثیر می گذارد؟

بله وقتی ارتودنسی انجام می دهید باید از خوردن غذاهای چسبناک و شیرین خودداری کنید چون این غذا ها ممکن است در بریس های شما گیر کنند.خوراکی هایی مانند پاستیل، شیرینی ، شکلات و….

 1. آیا انجام ورزش در زمان ارتودنسی ممکن است؟

البته و هیچ مشکلی ندارد ولی حتما در زمان ورزش از محافظ دندان استفاده کنید.

 1. آیا باید بعد از بریس ، از ریتینر یا نگه دارنده استفاده کرد؟

دراکثر مواقع جواب بله هست.چون اگر از ریتینر استفاده نکنید، دندان های شما ممکن است از جایی که به دست آوردند تکان بخورند و به این صورت تمام تلاش هایی که برای مرتب کردن آنها انجام شده، بی فایده می شود. استفاده از ریتینر باعث نگه داشتن دندان ها در جایگاه به دست آمده می شود.

 1. سریع ترین راه رسیدن به نتیجه در درمان ارتودنسی چه راهی هست؟

در ارتودنسی به دنبال سریعترین راه نباشید و مطمئن باشید روشی که توسط متخصص به شما پیشنهاد می شود، بهترین و سریعترین روش است. زیرا ممکن است یک روش بروی یک نفر جواب دهد و روی یک نفر دیگه اینطور نباشد.

 1. بهترین سن برای ارتودنسی چه سنی هست؟

بهترین سن برای ارتودنسی و مراجعه به متخصص برای بررسی وضعیت دندان ها در سنین 10 الی 14 سالگی می باشد.

 1. آیا ارتودنسی در زمان حاملگی یا حامله شدن سال بعد از آن مشکلی ندارد؟

مسائل زیادی هست که زنان باید در زمان حاملگی به آنها توجه کنند، اما ارتودنسی مشکلی نیست که بخواهید در زمان حاملگی از آن اجتناب کنید. البته چون تغییرات هورمونی در زمان حاملگی بروی حرکات دندان ها تاثیر می گذارند، بهتر است این مورد را با متخصص ارتودنسی و زنان زایمان خود مطرح کنید.

 1. اگر بریس ها شکستند باید چه کار کنیم؟

معمولا مشکل حادی ایجاد نمی شود اما اگر این شکستگی باعث پارگی دهان شد و یا تنفس شما را دچار مشکل کرد، حتما با اورژانس تماس بگیرید. اما اگر مشکل حادی نبود می توانید با مراجعه به متخصص خود اقدام به ترمیم شکستگی کنید.

 1. چه مدت باید از ریتینر استفاده کنیم؟

یکی از مهمترین بخش های درمان، استفاده از ریتینر می باشد. ریتینر باعث می شود تا دندان ها، در جایگاه هایی جدید نگه داشته شوند و ماهیچه ها و بافت ها این تغییرات را بپذیرند. در بعضی مواقع فقط کافی است ریتینر را در شب استفاده کنید.

 1. آیا ارتودنسی نیاز به بیهوشی دارد؟

خیر بطور معمول ارتودنسی نیاز به هیچ گونه بیهوشی ندارد مگر در مواردی خاص که نیاز به جراحی باشد، بیمار باید بیهوش شود که بسیار نادر است.

 1. آیا بدون ارتودنسی، دندان های من به مرور زمان و بصورت طبیعی صاف و مرتب می شوند؟

خیر درواقع بدون ارتودنسی و استفاده از بریس، دندان ها به خودی خود صاف نمی شوند. گاهی اوقات فاصله بین دندان ها به مرور زمان کمتر می شود اما به این معنی نیست که نیازی به ارتودنسی نداشته باشید.

 1. آیا استفاده از بریس بروی فقط دندان های پایین یا بالا ممکن است؟

ممکن است شما فکر کنید فقط دندان های پایین یا بالای شما نیاز به اصلاح دارند، ولی استفاده از بریس فقط بروی یک ردیف از دندان ها باعث بروز مشکلاتی در فک، دندان و بافت های دهان می شود.

خب بدین ترتیب شما با 21 مورد از مهمترین سوالات درمان اردتونسی آشنا شدید و پاسخ آنها را می دانید.

قطعا با دانستن پاسخ این سوالات درمان ارتودنسی می توانید با آگاهی بیشتری اقدام به ارتودنسی کنید.

حتما اگر سوالی دارید که در این لیست سوالات ما نیست، در قسمت نظرات بپرسید تا آنها را پاسخ دهیم.

 

, , , ,
نوشتهٔ پیشین
اجزای مختلف براکت های ارتودنسی+فیلم
نوشتهٔ بعدی
چرا دندان هایمان بهم ریخته میشود

پست های مرتبط

فهرست