مراقبت های پس از درمان ارتودنسی

 

همیشه مراقبت های پس از درمان، از خود درمان مهم تر است تا نتیجه مطلوبی که مدنظر هست به دست بیاید. پس حتما با ما همراه باشید تا با بعضی از مراقبت های پس از درمان ارتودنسی آشنا شوید تا بتوانید نتیجه مطلوب و مدنظرتان از ارتودنسی را بدست بیارید.

  • تمیز کردن و شتسشو مداوم دندان ها

استفاده از دهان شویه برای شتسشوی دندان ها بصورت روزانه و براساس برنامه یکی از مهمترین و لازم ترین اقدامات پس از ارتودنسی می باشد.

مسواک زدن و یا استفاده از نخ دندان را باید از روزی یکبار به هر بار بعد از صرف غذا برسانید و بعد از هروعده غذایی برای جلوگیری از گیر کردن تکه های غذا بین بریس، دندان ها خود را مسواک بزنید.

شاید بتوان گفت مهمترین مراقبتی که لازم است رعایت کنید، همین شتسشو دهان و دندان هست.

استفاده از نخ دندان، استفاده از دهان شویه و مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی باید تبدیل به یکی از عادت های شما شود.

به این ترتیب از خطر پوسیدگی دندان ها نیز جلوگیری می کنید.

  • عدم استفاده از غذاهای شیرین و چسبنده

اکثر متخصصین ارتودنسی بر این باورهستند که نباید از خوراکی هایی شیرین و چسبنده ماننده بستنی ، شیرینی، شکلات یا پاستیل بعد از ارتودنسی استفاده کرد.

زیرا این خوراکی های به دلیل خاصیت چسبندگی ممکن است به دندان ها شما بچسبند و عملا کار تمیز کردن دندان ها را با مشکل رو به رو کنند.

البته اگر قصد استفاده از این خوراکی ها را داشتید حتما توجه کنید که باید بطور کامل دندان ها را شتشو دهید و اطمینان حاصل کنید هیچ ذره ای از غذا ها در بین دندان ها یا بریس باقی نمانده باشد.

  • چک کردن هر روزه بریس و نگه دارنده

بعد از ارتودنسی هروز باید بریس و نگه دارنده ها را بررسی کنید تا درصورت وجود نشانه ای از شکستگی یا قرارنداشتن درجای صحیح مطلع شوید.

دراین صورت باید فورا با متخصص تماس حاصل کنید تا مورد بررسی قرار دهد.

  • حضور کامل در جلسات تعیین شده توسط متخصص

یکی از موارد مهم که بسیاری از افراد به آن توجه نمی کنند این هست که جلساتی که متخصص برای شما تعیین و رزرو می کند بسیار مهم است.

به هیچ عنوان فکر نکنید که بعد از انجام ارتودنسی لازم نیست در تمامی وقت هایی که متخصص برای شما می گذارد حاضر شوید.

بلکه بسیار لازم است، زیرا متخصص، بریس و وضعیت پیشرفت دندان های شما را مورد بررسی قرار می دهد.

اگر در بریس و یا نگه دارنده شما مشکلی به وجود امده باشد و یا درجای خود قرار نداشته باشد، و شما به متخصص مراجعه نکنید، قطعا روند درمان شما طولانی می شود و قطعا نتیجه مطلوبی که به دنبال آن بودید را نمی بینید.

  • از انجام ورزش های دارای برخورد خودداری کنید

اگر ورزش کار هستید و رشته ورزشی شما مانند کاراته، بوکس و… دارای برخوردهای سنگین هست، از انجام این ورزش ها اجتناب کنید و یا اگر بصورت حرفه ای ورزش می کنید حتما از محافظ دهان استفاده کنید.

زیرا درصورت برخورد سنگین و افتادن بریس باعث اسیب به دندان ، لب و ناقص شدن پروسه ارتودنسی شما می شود.

فهرست