علت های بوی بد دهان چیست؟

جدید

یکی از بدترین تجربه هایی که ممکن است برای شما هم رخ داده باشد این است که در یک جمع عمومی همه از شما فراری باشند و خودتان هم مطمئن باشید که این موضوع به دلیل بوی بد دهان است. گاهی ممکن است شما برای ناهار ظهر خود پیاز خورده باشید یا در غذای شما از سیر استفاده شده باشد.

اما در برخی موارد مسئله بوی بد دهان یک مشکل پیچیده است و با گذر زمان نه تنها برطرف نمی شود، بلکه ممکن است تبعات بدی مانند از دست رفتن دندان هم به دنبال داشته باشد.

چه چیزهایی باعث بوی بد دهان می شود؟

قبل از اینکه به دنبال دلایل علمی برای مشکل خود بگردید، به سابقه های رفتاری چند روز گذشته خود یا حتی چند ماه گذشته خود توجه کنید و ببینید که در این ایام چه کارهایی انجام داده اید. به طور کلی عوامل بوی بد دهان را می توان به موارد زیر ربط داد:

 غذا و خوراکی ها

تجزیه مواد غذایی در داخل و اطراف دندان ها توسط باکتری ها باعث بوی بد می شود. خوردن غذاهای خاصی مانند پیاز و سیر و همچنین ادویه جات در ایجاد بوی بد نقش دارد و هنگام هضم آن ها وارد جریان خون شده و از طریق ریه ها روی تنفس شما تاثیر می گذارد.

 مصرف دخانیات

در ساده ترین حالت ممکن مصرف دخانیات باعث بوی نامطبوع دهان می شود. اما فراموش نکنید که افراد سیگاری در معرض بیماری هایی مانند بیماری لثه هم هستند که یکی از اصلی ترین عوامل بوی بد دهان محسوب می شود.

بهداشت ضعیف دهان و دندان

کسانی که مسواک نمی زنند یا از نخ دندان استفاده نمی کنند، مواد غذایی باقی مانده در دهان آنها با استفاده از باکتری ها تجزیه شده و باعث بوی بد می شود. ضمن اینکه به مرور زمان یک لایه چسبناک از باکتری ها تحت عنوان پلاک روی دندان ها تشکیل می شود که در صورت عدم درمان تبدیل به بیماری‌های پیشرفته‌تری مانند پریودنتیت شده و نه تنها بوی بد دهان ایجاد می کند بلکه احتمالاً دندان های شما را هم از بین میبرد.

خشکی دهان

بزاق یکی از اصلی ترین عوامل برای پاکسازی دهان است و ذراتی که بوی بد ایجاد می کنند را از بین می برد. کسانی که به خشکی دهان مبتلا هستند توانایی تولید بزاق ندارند و اولین سیستم پاکسازی دهان خود را از دست داده اند. معمولا خشکی دهان در طول خواب اتفاق می افتد و به همین دلیل بوی بد دهان صبحگاهی مسئله‌ساز نیست. اما خشکی مزمن دهان در اثر مشکل در غدد بزاقی یا مصرف برخی از داروها عاملی است که باید راهکار درمانی مناسبی برای آن پیشنهاد شود.

 عفونت دهانی

گاهی بوی بد دهان ممکن است ناشی از زخم های جراحی بعد از عمل جراحی دهان مانند جراحی دندان یا کاشت ایمپلنت دندان باشد. معمولاً عدم توجه بیمار به زخم های دهانی خود به مرور زمان منجر به عفونت آنها می شود که طبیعتاً با بوی بدی هم همراه است.

 عوامل جانبی دیگر

برخی بیماری ها مانند سرطان ها یا شرایط خاصی مانند اختلالات وبا متابولیک روی آزاد سازی مواد شیمیایی و در نتیجه بوی بد نفس انسان تاثیر گذار است. از تأثیر ریفلاکس مزمن اسید معده هم نمی توان چشم پوشی کرد. حتی در مورد کودکان هم ممکن است این بوی بد ناشی از وجود یک قطعه غذایی در سوراخ بینی باشد.

 

 

, ,
نوشتهٔ پیشین
درمان ارتودنسی در چه مواردی کاربرد دارد؟
نوشتهٔ بعدی
درمان سنتی بوی بد دهان

پست های مرتبط

فهرست