ارتودنسی فانکشنال

6 تا اصلی

ارتودنسی فانکشنال چیست؟

نوعی ارتودنسی متحرک است که اغلب در سن ۱۴ سال وجهت درمانهای آسان دندانی یا به صورت فانکشنال جهت ناهنجاری های فکی استفاده میشود.

نوع فانکشنال به دو صورت داخل دهانی و خارج دهانی (که از مقبولیت کمتری برای بیماران برخوردار می باشد) استفاده می‌شود.

در ارتودنسی فانکشنال از دستگاه های ارتودنسی تحت عنوان پلاک های فانکشنال استفاده می شود. دستگاه های فانکشنال نوعی پلاک هستند که مال اکلوژن ها یا ناهنجاری های کلاس 2 وکلاس 3 را اصلاح می کنند.

ناهنجاری های کلاس 2 از ناهنجاری های فکی به شمار می آید که در آن دندان های فک بالا جلوتر از دندان های فک پایینی قرار می گیرد (اوربایت). پلاک های فانکشنال می تواند نوعی دستگاه های ارتودنسی متحرک ارتودنسی ثابت باشد که نوع متحرک آن محبوب تر است.

معمول ترین ابزارهای فانکشنال متحرک از قطعات بالا و پایین جداگانه ساخته می شوند که باعث می شود فک پایین در یک موقعیت بهتر وجلو تر قرار بگیرد. انواع دیگر ابزارهای فانکشنال وجود دارند که فقط از یک قسمت ساخته شده است. البته ممکن است قابلیت انطباق کمتری با دندان ها داشته باشد.

نکته:

اگر درمان ناهنجاری کلاس 2 (برجستگی دندان های بالایی) با شکست روبرو شود،انتخاب های دیگری نیز وجود دارد که عبارتند از :

  • هدبند یا هدگیر
  • کشیدن دندان
  • جراحی فک همراه با یکی از انواع ارتودنسی دندان

نشانه های این روش ها متنوع و بر اساس نوع مشکل می باشد. در موارد خاص ممکن است توصیه شود بیمار مشکل باقی مانده را قبول کند تا درمان بعدی (اگر نیاز بود) انجام شود. جراحی فک به طور کلی باید تا 17 سالگی به تعویق بیفتد.

مزیت این روش:

از آنجایی که ارتودنسی با کمک پلاک های فانکشنال در کودکی صورت میگیرد و درمان زودتر به اتمام میرسد هزینه ارتودنسی دندان با این روش نسبتا کم است.

 

, ,
نوشتهٔ پیشین
ارتودنسی های نامرئی یا اینویزیلاین
نوشتهٔ بعدی
درمان ارتودنسی در چه مواردی کاربرد دارد؟

پست های مرتبط

فهرست