اختلالات بایت چیست؟

جدید

اختلالات بایت چیست و شامل چه مواردی می شود؟

وضعیت فک و دندان های برخی از افراد از بی نظمی معمولی فاصله گرفته و شدت بی نظمی آن به شکلی است که زندگی عادی فرد را مختل می کند، در این وضعیت از لفظ اختلالات بایت یا مال اکلوژن برای آنها استفاده می‌شود. این افراد معمولاً از لحاظ اعتماد به نفس دچار مشکل هستند و حتی در جویدن غذا و مسواک زدن شرایط سختی را تجربه می کنند.

با توجه به آمار بالای ابتلای کودکان به اختلالات بایت در ادامه به معرفی آن خواهیم پرداخت و نقش ارتودنتیست ها در درمان آن را هم خواهیم گفت.

 اختلالات بایت چیست؟

اختلالات بایت یا مال اکلوژن به حالتی گفته می شود که وضعیت دندان‌های فرد نسبت به حالت نرمال خارج شده و فک بالا و پایین بیمار تناسب اولیه را ندارند. معمولاً این پدیده به صورت ژنتیکی بوده و از یک نسل به نسل دیگر انتقال پیدا می کند. در عین حال مواردی مانند مکیدن انگشت شست یا استفاده بیش از حد از پستانک و شیشه شیر هم در ایجاد آن نقش دارند.

انواع مال اکلوژن

معمولاً نامگذاری اختلالات بایت به شکل فک ها و نحوه قرارگیری آنها روی یکدیگر بستگی دارد. بنابراین معیار اصلی نامگذاری آنها را می‌توان به همین موضوع ربط داد. با این تفاسیر ارتودنتیست ها با موارد زیر مواجه هستند:

  • اوربایت: در این وضعیت استخوان فک فوقانی بزرگتر است و دندان های جلو فوقانی روی دندان‌های جلو تحتانی قرار می گیرند و با آنها همپوشانی دارند.
  • آندربایت: در این وضعیت رشد فک تحتانی بیشتر از فک فوقانی بوده و دندان‌های فک پایین روی دندان‌های فک بالا را می‌پوشانند.
  •  کراس بایت: نوعی همپوشانی بین دندان های فوقانی و تحتانی است که با توجه به موقعیت فک ممکن است تغییر کند.
  • اورجت: از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به اوربایت دارد با این تفاوت که حرکت دندانها به صورت افقی بوده و فاصله بیشتری از دندان های پایینی می گیرند.

گزینه های درمان اختلالات بایت

گزینه های درمانی پیشنهاد شده برای مال اکلوژن با توجه به شدت آن‌ها و نیاز هر فرد تغییر می کند. در ساده ترین حالت ممکن ارتودنتیست ها راهکارهایی مانند کشیدن دندان را پیشنهاد می دهند. در گام بعدی استفاده از براکت های ارتودنسی مانند براکت ثابت و براکت متحرک پیشنهاد می شود. در نهایت استفاده از هدگیر و چانه بند راهکارهایی است که به کمک آنها می‌توان رشد استخوان فک فوقانی و فک تحتانی را تحت کنترل قرار داد و به این ترتیب رشد آنها را هماهنگ کرد.

نکته مهمی که در مورد درمان اختلالات بایت وجود دارد این است که اگر در دوران کودکی درمان آغاز شود هزینه درمان کمتر بوده و طول درمان هم کم می شود.

می توانید سوالات و ابهامات خود را در این زمینه در بخش نظرات مطرح کنید و برای رزرو وقت هم از شماره های درج شده در سایت استفاده کنید و با ما در تماس باشید.

, , ,
نوشتهٔ پیشین
 ارتودنتیست چه کسی است؟
نوشتهٔ بعدی
ارتودنسی ثابت

پست های مرتبط

فهرست